apple alinti araba arti astroloji at ates ayar basketbol bilgi bilim bitcoin canta ceptelefonu dunya duyuru egitim eglence ev foto futbol gozluk gulenyuz iletisim istatistik kadin kahve kalem kalp egitim1 klasor kullanici menu1 menu2 mercek moda monitor mouse nota ok oyun power ps rastgele saglik saat sinema soru takvim tamir ucak video whatsapp wifi windows xbox yaprak yemek yildiz yorum yorum1
Mesut AKTUN

Logo Tasarımında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

27.11.2018
602

Logo tasarımı sadece güzel görünen bir şeyden daha fazlasıdır; Bir logonun mantıklı olması, ideal bir izleyicinin dikkatini çekmesi ve birbirinden ayırması için dikkate alınması ve uygulanması gereken birçok şey vardır; Bir işletme sahibi olan, blog yazan ya da kişisel bir marka üzerinde çalışan herkes ve favori logolarının neden anlamlı olduğunu merak eden herkes için.

Logo Tasarımında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Aşağıda yapmanız ve yapmamanız gerekenleri sıraladım. Hadi başlayalım.

Yapmamanız Gerekenler

1) Çok fazla ayrıntı eklemeyin

Güçlü logolar karmaşık değil; bir anahtar özelliğe odaklanıyorlar. Logonuzun tasarımına ne kadar çok ayrıntı eklerseniz, o kadar yüksek bir olasılıkla da kitleniz için kafa karıştırıcı olacaktır.

2) Trendleri takip etme

Herkesin ilgisini çeken ve bir yıl içinde modası geçmiş bir logo oluşturmak istiyorsanız, trendleri takip edin.

3) Her yıl geçiş yapın

Zayıf markalar tutarlı değil; bir logo tasarımından diğerine cup diye değiştirirler ve takipçilerinin logoyu tanımasına zaman ayırmazlar.

4)Taklit

Sadece bu intihal değil, aynı zamanda markanız için zararlı olabilir. Markalaşmanın en büyük avantajlarından biri, kendinizi, işletmenizi veya blog’unuzu zaten orada olan diğer her şeyden ayrı olarak ayarlama yeteneğidir. Bir başkasının logosunu taklit ederek, onların yaratıcılıklarını çalıyor ve kendinizinkini oluşturmuyorsunuz.

5) Yazı tipi sayısı ile çıldırın

İyi bir kural, yazı tiplerini ikiye ayırmaktır. Birkaç yazı tipinin kullanımı, birleşik olmayan bir logo ile sonuçlanma potansiyeline sahiptir

Yapın

1) Hedef kitlenizi tanımlayın ve araştırın 

Bir logonun (ve ayrıca bir markanın) amacı, ideal hedef kitlenizi çekmek; logonuz onlara çekici olmalı. Belirli renkleri ve yazı tiplerini sevebilirsiniz, ancak müşterilerinizin, müşterilerinizin veya okuyucularınızın ilgisini çekmiyorsa, tekneyi kaçırdınız. Kitlenizi tanımlamak için biraz zaman ayırın ve ilgi alanlarına ve zevklerine yönelik bazı araştırmalar yapın, bunlara hitap edecek bir logo oluşturun.

2) Farklı bir şey için çaba sarf edin

İşinizi / markanızı / kendinizi ayrı ayrı bir logo oluşturarak kendiniz ayırmak için harika bir fırsat. Daha önce yapılmış olanlardan ilham almak kolay ama farklı ve ilgi çekici bir logo için çalışıyoruz.

3) Kroki

Keşif aşaması, herhangi bir oluşturma sürecinin önemli bir parçasıdır. Herhangi bir tereddüt kaldırmak ve kapıdan tam olarak mükemmel bir çözüm bulma konusunda endişelenmeyin; sadece taslak. Farklı fikirlerle deney yapın ve onunla eğlenin. Fikirlerinizle birkaç sayfayı doldurun ve hiçbir şeyi silmeyin ; Neyin geri geleceğini asla bilemezsin.

4) O basit tutun

En iyi logolar basit olanlardır. Bu, arkasındaki tasarımcıların yaratıcılığı feda ettikleri anlamına gelmez. Genel bir tasarım kuralı, bir logodaki bir özelliği vurgulamaktır. Sadece bir tane. Basit tut.

5) Aralık, kompozisyon ve negatif alanlara dikkat edin

Orada en iyi logoların bazıları sadece “fit” gibi görünüyor çünkü tasarımcı sadece görüntülere ve metne değil, tüm alana dikkat ediyor. Aralığını, bileşimi ve negatif alanı avantajınıza göre kullanmanın yollarını düşünün. Boşluğun tutarlı olduğundan ve konuların orantılı olduğundan emin olmak için bir kılavuz kullanın.

Eskizler, bir logo tasarımında kompozisyonu ve boşlukları etkili bir şekilde kullanmanın mükemmel bir örneğidir.

6) Boyut ve okunabilirlik konusunda dikkatli olun

Bir logo her boyutta okunaklı ve çözülebilir olmalıdır; büyük ya da küçük olup olmadığını detaylandırmalıdır. Logonuz küçük boyutlarda kolayca tanınmıyor veya okunamıyorsa, farklı bir çözüm bulmanız gerekebilir.

7) Yazı tiplerini akıllıca seçme

Her yazı tipinin farklı bir karakteri vardır. Bazıları güçlü, cesur ve sağlam, diğerleri ise tuhaf ve kusurlu. Logonuz için seçtiğiniz fontlar, markanızın kitleniz tarafından nasıl alındığı konusunda büyük bir rol oynayabilir; ilk izlenimler çok önemlidir.

8) Bir yazı tipini uyarlama

Yazı tipi ve logoda bir fark var. Logonuz için herkesin yeniden oluşturabileceği, yazı biçimini bir şekilde değiştirebileceği ve uyarlayabileceği genel bir yazı tipi kullanmak yerine; ona bir karakter ver.

9) Renk psikolojisini inceleyin

Her yazı tipinin farklı bir karakteri olduğu gibi, farklı renkler insanlardaki farklı duyguları, hisleri ve hatıraları uyandırır. Logonuzda hangi renkleri kullanacağınızı düşündüğünüzde renk ilişkilerini inceleyerek biraz zaman geçirin.

10) Varyasyonlar ve alternatif logolar oluşturma

Bir işletme veya blog için logo oluştururken çeşitliliğe ve çok yönlülüğe sahip olmanıza yardımcı olur. Logo, büyük olasılıkla, bir web sitesinin başlığında veya bir iş kartının arkasındaki birtakım farklı yerlerde kullanılacaktır. Logonuzun birkaç bileşimsel varyasyonu oluşturun. Logonuzun renkli arka planlarda veya fotoğrafların üstünde nasıl görüneceğini düşünün ve farklı renk varyasyonları oluşturarak bunu hesaba katın. Tüm varyasyonlarda aynı tutarlılığı ve oranları koruduğunuzdan emin olun.

11) Başkalarından geri bildirim alın

Bir logo konseptine zaman ve çaba harcadığınızda insanların görüşünü almak kolay olabilir. Geri adım atın ve güvenilir arkadaşlarınızdan ve ailenizden geri bildirim isteyin. Daha önce almamış olduğunuz negatif alanda bir şeyler görebilirler veya logonuzda daha önce fark etmediğiniz bir kelimeyi görebilirler. Durum ne olursa olsun, ikinci ve üçüncü bir görüş almak her zaman iyidir.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

"Bilgi Paylaştıkça Çoğalır..."