apple alinti araba arti astroloji at ates ayar basketbol bilgi bilim bitcoin canta ceptelefonu dunya duyuru egitim eglence ev foto futbol gozluk gulenyuz iletisim istatistik kadin kahve kalem kalp egitim1 klasor kullanici menu1 menu2 mercek moda monitor mouse nota ok oyun power ps rastgele saglik saat sinema soru takvim tamir ucak video whatsapp wifi windows xbox yaprak yemek yildiz yorum yorum1
Mesut AKTUN

KARİYER.NET’ten ”KARİYER TÜYOLARI”

Kariyer.net‘ten ”ETKİLİ ÖZGEÇMİŞ OLUŞTURMA ve MÜLAKAT TEKNİKLERİ” Konulu seminere katıldım. Seminerde Semih GÜMÜŞ tarafından bize anlatılanları sırasıyla anlatmaya çalışacam.

KARİYER.NET’ten ”KARİYER TÜYOLARI”

Şirket 1999 yılından beri online işe alım sitesi olarak hizmet verdi. Site üzerinde 20.000.000 özgeçmiş, 56.000 işverene 360 çalışanı ile hizmet vermekte.

Siteye yapılan ziyaretlerin %35’i ve başvuruların %31’i Kariyer İş Ara uygulamasıyla gerçekleşiyor. Uygulamayı yüklemenizi tavsiye ederim. Nedenini yazının devamında anlayacaksınız.

Semih bey bizlere bir işe başvurmadan önce hazır olmamızı, farkında olmamızı ve kendimizi tanımamız gerektiğini söyledi. Ayrıca Kişilik Envanteri çözmemizin kendimizi tanımamızda ve hangi işlerde daha başarılı olabileceğimizi öğrenebileceğimiz hakkında bilgilendirdi. Kariyerharitasi.com üzerinden de yardım alarak geleceğimize yön verebiliriz. Site üzerinde okuduğumuz üniversite ve bölümü seçerek hangi kariyer haritasında gidebileceğimizi seçebildiğimiz gibi Sektör ve Departmanınızı seçerek, hangi üniversite ve bölümlerde okuyabileceğinizi de görebilirsiniz.

Herşey tamam, kendimizi tanıdık ve hangi işe gireceğimizi biliyoruz. Peki CV nasıl oluşturulmalı.

Cv de öncelikle iletişim bilgilerini gireriz. Fakat ilerleyen zamanlarda değiştirdiğimiz telefon numaramızı veya e-posta adresimizi CV üzerinde güncellemiyoruz. Bu CV de yapılan en büyük hatalardan biri. İşe kabul edilirsiniz fakat size ulaşılamadığı için diğer adaylara geçilir.

İkinci olarak CV’ye fotoğrafımızı eklemeliyiz. Eklediğimiz bu fotoğraf sosyal medyada kullandığımız selfie, üstsüz veya arkadaşlarla beraber olduğumuz fotoğraflar olmamalı. Burda seçeceğimiz fotoğraf vesikalık fotoğraf olmalı. İş verenler CV’ye bakarken fotoğrafa bakar. Selfie veya dudaklarını büzüşük çekilmiş bir fotopraflı bir CV benim önüme gelse direk sıradaki adaya geçerim bende.

Eğitim bilgilerinde Lise ve Üniversite yazılmalı. Eğer önemli bir ilkokulda veya orta okulda okuduysanız bunuda ekleyebilirsiniz. CV ne kadar kısa tutulursa o kadar iyi olur.

İş tecrübelerimizi paragraflar halinde değil de maddeler halinde yazmamız bizim yararımıza olur. Kısa ve öz bir şekilde ve maddeler halinde yazılmalı. Ayrıca stajyer bölümünde X şirketinde X bölümünde X Projesine destek oldum gibi yazılması daha iyi olur.

CV de mutlaka dürüst olunmalıdır. Cv de yazdıklarınızı mülakatta gösteremediğiniz takdirde mahçup duruma düşmenizin yanında eğer kariyer.net üzerinden başvurunuzu yaptıysanız CV’nize not düşülür. Örneğin bu kişi yüksek ingilizce bildiğini yazmasına karşın ingilizceden haberi bile yok gibi bir yazı yazılabilir. Bu durumu diğer başvurduğunuz şirketler bu tür notları görüp sizi eleyebilirler.

Ayrıca üniversite öğrencilerinin unisbul.com üzerinden part time iş bulabilme imkanları var. Okurken edindiğimiz bu tür deneyimleri CV’mize ekleyebiliriz.

CV’ye referans olarak eklediğimiz kişilere işe başvuru zamanında haberdar edip bizleri hatırlamasını sağlamalıyız. Bu bize arandıklarında iyi bir dönüş sağlar.

Kullanabildiğimiz bilgisayar programların ilgili programlarını da başlangıç olarak yazabiliriz. Şu programı profesyonel olarak kullanabiliyorum, bu yüzden şu programı da 15 gün içinde rahatlıkla öğrenebilirim diye not düşebiliriz.

Ayrıca kariyer.net’te başvuru yaptığımız başvuru sayısı gözüküyor. Önümüze gelen gelen her iş teklifine başvurunca başvurduğumuz firmalar tarafından gözüktüğü için fazla başvuru baş ağrısı yapabilir.

Özgeçmişimizi farklılaştırmak için ön yazı yazabiliriz. Ön yazılar başvurduğumuz firmaya göre değişir. Firmaların %55’i buna bakar. Ön yazıya örnek olarak;

Sayın Yetkili,

Özgeçmişimin, eğitimimin ve yeteneklerimin işin özelliklerine ve şirketinizin bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum. Yenilikçi yapım ve bugüne kadar gösterdiğim performans ve tecrübem ile şirketiniz için de son derece faydalı olacağıma inanıyorum. Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim.

Saygılarımla,

Mesut AKTUN

Peki İşverenler adaylara nasıl ulaşıyor ?

İşverenler, aday veri tabanını kullanarak kendilerine uygun adaylara ulaşıyorlar. Kariyer.net’te işverenler filtre uygulamasını kullandığında sayfada ilk sıralara çıkmak için tek yapmamız gereken CV’mizi güncellemek. Android uygulamasında salla güncelle opsiyonu mevcut. Web üzerinden ise küçük değişiklikler sonunda güncelleyerek üst sıralara çıkabiliriz.

İştesosyal üzerinden üzerinden arkadaşlarımızın nerelerde çalıştığını öğrenebiliriz. Buna ne gerek var diyebilirsiniz. Burdaki amaç bir iş yerine başvurdunuz ve orası için araştırmaya başlıyorsunuz. Arkadaşınızın orada çalıştığını görüp bilgi alabilirsiniz. Bu nedenle kayıt olmanızı öneririm.

Mülakat sürecinde bizleri neler bekliyor?

Grup mülakatlarda kişinin grup çalışmasına uygunluğu, kişinin laf bölüp bölmediği, fikir sunup sunamadığına bakılıyor genel olarak. Stres mülakatında saat 8’de mülakat var derler 1’de gelirler, bekletirler. Mülakatta üzerinize çay dökülebilir. 1 soru sorulduktan sonra hemen ikinci soruya geçilir, onun cevabını verirken üçüncü soru gelebilir. Sonrasında ilk soruyu niye cevaplamadığınız sorulur. Cevapladığınızda ise benim istediğim bu değildi söylenilip stresinizi ölçebilirler. Stres mülakatında sakinlik çok önemlidir.

Mülakatta ilk izlenim önemlidir. Kıyafetimizin uygunluğuna, mülakata zamanında gelmemize, zamanında gelemesek bile önceden haber vermemize ve önceden yeterince bilgi toplamamıza dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca tokalaşmak önemlidir. Eğer bir bayanla tokalaşacaksak bayanın elini uzatmasını beklemeliyiz.

Seminer sonunda çekiliş düzenlendi. Çekiliş sonumda 5 kişiye ücretsiz eğitim hediye edildi. Kariyerkampuste.com üzerinden geçmiş dönemlerde gidilen üniversitelerle ilgili detaylara, yeni düzenlenecek seminerler hakkında duyurulara, özgeçmiş oluşturma ve iş görüşmelerine hazırlık gibi konularla ilgili makalelere, haftanın staj ve yeni mezun iş ilanlarına ve üniversite topluluklarından haberlere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

"Bilgi Paylaştıkça Çoğalır..."