apple alinti araba arti astroloji at ates ayar basketbol bilgi bilim bitcoin canta ceptelefonu dunya duyuru egitim eglence ev foto futbol gozluk gulenyuz iletisim istatistik kadin kahve kalem kalp egitim1 klasor kullanici menu1 menu2 mercek moda monitor mouse nota ok oyun power ps rastgele saglik saat sinema soru takvim tamir ucak video whatsapp wifi windows xbox yaprak yemek yildiz yorum yorum1
Mesut AKTUN

İnternet ve hukuk (Av. Meltem BANKO)

Bugün İnternet ve hukuk adlı konferans için okula gittim. Konferans verecek olan Avukat Meltem BANKO hanımın hakkında biraz araştırma yapmıştım ve iyi bir sunum olacağını düşünerek konferans salonuna yarım saat erken gidip ön sıralarda yerimi kaptım.

İnternet ve hukuk (Av. Meltem BANKO)

Konferansın başında Kızılay tarafından kan bağışı hakkında bilgi verildi. Meltem Hanımın Kızılay ile anlaşması varmış, her konferansı öncesinde böyle bilgilendimeler yapılıyormuş.

Konferansı tam anlamıyla yapamadık, çünkü ders varmış bu yüzden 1 saate sığdırdılar malesef. Meltem hanımın hazırlamış olduğu sunumu bırakıp yüzeysel bir şekilde anlatmaya başladı. İlk olarak Facebooktan anlatmaya başladı. Facebookun açık bir istihbarat olduğundan bahsetti. İnternete yüklediğimiz resimleri silsek bile sunucularda bu bilgiler saklanıyor. Yani sildiğini sandığımız fotoğraf vb her şey sunucularda saklı kalıyor. Bunu dikkate alarak internete yükleme yapmalıyız.

Ayrıca internete küçük çocuğumuzun fotoğraflarını yüklemek doğru değil. İleriki yıllarda çocuğunuzun bu fotoğrafları yayınlamanızı isteyip istemeyeceğini düşünmeniz gerekiyor. Hatta bu resimler onları küçük düşürebilir veya rencide edebilir vs.

Günümüzde internet nükleer bombadan daha etkili. 1 kişinin yüklediği bir fotoğraf ya da video saniyeler içerisinde dünya çapında bir paylaşıma ulaşabiliyor ve bunun önüne geçilemez bir hal alıyor. Son yıllarda Arap Baharı vs sosyal medyadan gruplaşarak yapıldı. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarla halkı iç savaşa yönelttiler.

Ayrı bir hususta akıllı telefonlar. Son zamanlarda yaygınlaşan bu teknoloji aynı zamanda bir güvenlik açığı. Almış olduğunuz akıllı telefonu bir müddet kullandıktan sonra sattığınızda içerisindeki bilgileri silseniz bile bu bilgilere ulaşılabiliyor. Bu bilgiler yanlış kişilerin eline ulaştığında olacakları siz düşünün. Ayrıca akıllı telefonumuza indirdiğimiz uygulamaların izinlerine dikkat etmemiz gerekiyor. Arkaplanda çalışan bu uygulamalar bilgilerimizi ele geçirebilir.

Bir diğer hususta internet üzerinden yapılan alış verişler. İnternet üzerinden alış veriş yaparken, kullandığımız sitelerin künyesine bakılmalı. Künyesi olmayan bir siteden alış veriş yapılmamalı. Ayrıca bilmediğimiz yerlerden de alış veriş yapmamalıyız.

İnternet ve hukuk (Av. Meltem BANKO)
İnternet ve hukuk (Av. Meltem BANKO)

Sınırsız özgürlük olsun, fakat bu suistimal edilmesin.

Avukat Meltem BANKO

Bu seminerde daha da fazla bilgi edinebilirdik ama kısıtlı zaman nedeniyle yüzeysel bir konferans oldu. Avukat Meltem BANKO’ya bu konferans için teşekkür eder, işinde kendisine başarılar dilerim.

İnternet ve hukuk (Av. Meltem BANKO)
İnternet ve hukuk (Av. Meltem BANKO)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

"Bilgi Paylaştıkça Çoğalır..."