apple alinti araba arti astroloji at ates ayar basketbol bilgi bilim bitcoin canta ceptelefonu dunya duyuru egitim eglence ev foto futbol gozluk gulenyuz iletisim istatistik kadin kahve kalem kalp egitim1 klasor kullanici menu1 menu2 mercek moda monitor mouse nota ok oyun power ps rastgele saglik saat sinema soru takvim tamir ucak video whatsapp wifi windows xbox yaprak yemek yildiz yorum yorum1
Mesut AKTUN

KPSSnin Bilinmeyen Fırsatları

KPSSnin Bilinmeyen Fırsatları

Bugün Üniversitemizin katkılarıyla İhtiyaç Akademisi Bölge Müdürü Murat DEMİRKIRANKpssnin bilinmeyen fırsatlarını bizlere anlattı. Çoğu şeyi bilmediğimiz ve etraftan aldığımız doğruluk payı ne derece doğru olan duyumlarla hareket ediyorduk. Ama aslında korkulacak bir şey olmadığını, çoğu kişinin kazanamam veya memurluk olsun da ne olursa artık diyerek sınava girdiğini öğrendik. Aslında bu çok yanlış bir şey. Bir şeyi denemeden olamayacağını nereden bilebiliriz ki.

Biraz KPSS hakkında bilgi vermek istiyorum. Sınav genelde temmuz ayının ilk hafta sonu yapılır. Sonuçlar ağustosun ikinci haftası açıklanıyordu. Ama ÖSYM son zamanlarda işi hızlandırdı. Daha erkende açıklanabilir. Aldığımız puana göre kurumlara başvurular yapıcaz. Ama öncesinde kurumlar alım ilanı açması gerekiyor. Bu da genellikle kasım ayında oluyor. Birden çok kuruma başvurabiliriz. Bunda bir sınırlama yok.

Sınav hafta sonu yapılıyor.

Cumartesi günü öğleden önce; Genel yetenek (60 soru/dk) ve Genel kültür (60 soru/dk) sınavları yapılıyor. Öğleden sonra öğretmen adayları için Eğitim Bilimleri (100 dk) sınavı yapılıyor.

Pazar günü sabah; Hukuk(30), İktisat(30), İşletme(30), Maliye(30), Muhasebe(30) sınavları yapılıyor. Öğleden sonra; ÇEKO(30), Ekonometri(30), İstatistik(30), Kamu Yönetimi(30), Uluslararası İlişkiler(30) sınavı yapılıyor. 150 soru sorulup 170 dk süre veriliyor.

Peki bu derslerin tüm konularına çalışmak ne kadar zamanımızı alır?

Genel Yetenek => Türkçe 48 saat, Matematik 72 saat.

Genel Kültür => Tarih 58 saat, Coğrafya 36 saat, Vatandaşlık 32 saat.

Alan Bilgisi => Hukuk 160 saat, İktisat 140 saat, İşletme 60 saat, Maliye 64 saat, Muhasebe 66 saat.

Ortalama olarak 8 ay süren hazırlık programına ingilizce bilginize göre YDS hazırlığı da ekleyebilirsiniz.

Görüldüğü gibi artık KPSSde yabancı dil sorusu yok. Yabancı dil puanımızın hesaplanmasını istiyorsak YDSye girmemiz gerekiyor. YDSye girmeyenlerin yabancı dil puanı hesaplanmadığı için hesaplanan puan türü sayısı 121 den 30 a falan düşüyor. Hangi puan türünden başvuru yapacağınıza karar verip ona göre sınava girmemiz gerekiyor.

KPSS A Grubu Kurumları; Başbakanlık, Bakanlıklar, genel Müdürlükler, TBMM, Bankalar, TÜBİTAK, Bağımsız İdari Otoriterler (BDDK, SPK, EPDK, RK, TK, TABDK,).

Her birinin puan türü farklı olabilir. puan türlerini kurumlar kendi yayınladıkları alım ilanlarında belirtirler. KPSS puanını aldıktan sonra kurum kendi sınavını yapar. Bunu alım ilanında belirtirler.

KPSS A Grubu Kariyer Meslekler; Kaymakamlık, İdari Hakimlik, Gelir Uzmanlığı, Vergi Müfettişliği, MEB Müfettişliği, Enerji Bakanlığı Müfettişliği, Sağlık Bakanlığı, Denetmenlik, Kontrolörlük.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

"Bilgi Paylaştıkça Çoğalır..."