apple alinti araba arti astroloji at ates ayar basketbol bilgi bilim bitcoin canta ceptelefonu dunya duyuru egitim eglence ev foto futbol gozluk gulenyuz iletisim istatistik kadin kahve kalem kalp egitim1 klasor kullanici menu1 menu2 mercek moda monitor mouse nota ok oyun power ps rastgele saglik saat sinema soru takvim tamir ucak video whatsapp wifi windows xbox yaprak yemek yildiz yorum yorum1
Mesut AKTUN

Kariyer Gelişim Günleri 1. ve 2. Oturum (KTÜ 2014)

KTU Elektrik Elektronik Kulübü, EMOGenç, IEEEKTU tarafından düzenlenen Kariyer Gelişim Günleri bugün başladı.

Kariyer Gelişim Günleri 1. ve 2. Oturum (KTÜ 2014)

3 gün sürecek olan etkinlik her gün 3 oturum olarak toplamda 9 oturumda gerçekleşecek. Toplamda 5 oturuma katılan öğrencilere sertifika verilecek. Her oturumda farklı konuşmacılar yer alacak. Bugün üç oturum düzenlendi. İlk iki oturuma girebildim.

İlk oturumda Bordo Bilgi Teknolojilerinden ABDULLAH DAĞLI Bey konuşmacı olarak sahneye çıktı. Genel olarak girişimlerimizde ortak seçimi ve alacağımız kararlar üzerinde durdu. Takım arkadaşı ararken kendimizden farklı birini aramalıyız. Ortağınız bizimle aynı değil, bizi tamamlayan biri olmalı. Karar alırken farklı bakış açılarına sahip olmalı ki ortaya farklı bir oluşum çıksın.Takım arkadaşımız farklı bir kişiliği olmazsa ilginç fikirler bulamayız.

Takım arkadaşı seçmek gerçekten çok önemlidir. Sırf arkadaşımız diye takım arkadaşı olarak yanımıza almamız yanlış olur. Bir işi birine para ile yaptıra biliyorsak, onu kendimize ortak olarak almanın bir anlamı yok. Bu yapılan en büyük hatalardan biridir.

Eğer takım arkadaşınız bir işi 3 kez geciktirdiyse arkadaşınızla yolunuzu ayırmalısınız. Size ayak bağı olan, sizi engelleyenlere fatura çıkartın. İşi şu zamanda yapsaydık eğer şuan şu kadar kazancımız olacaktı.

Bir de şu var tabi. Biz burada çok iyi bir proje yapsak dahi tutamaya biliyor. Fakat bu Silikon Vadisi için geçerli değil tabi. Orada yapılan dandik bir proje bile tutuyor. Peki bunun nedeni ne? Aslında mantıklı bir açıklaması var. Silikon Vadisinde bir proje yapıyorsun, ilk denemesini oradaki yan komşuna yaptırıyorsun. Haliyle yan komşun ya iyi bir firmada çalışan birisi ya da kendi firmasını kurmuş saygın bir kimse oluyor. Sizin projenizi deneyip beğenirse şayet bir twit atması sizi meşhur edebiliyor.

Bir şeyler yapıcaz derken günü trendini kaçırmamalıyız. Geleceğe yönelik projelere imza atmalıyız.

Size öğretmezler, siz öğrenirsiniz. Hayatta kafanızda soru işaretleri yoksa yeni fikirler ortaya koyamazsınız. İçinizde merak duygusu olması gerekiyor.

Hiçbir zaman zengin olmak için veya büyük adam olmak için girişimci olamayın. Öncelikli hedefiniz yarar sağlama veya kendi meşgaleniz olan bir alanda kendinizi geliştirmek olmalı. Zenginlik ve saygınlık sonradan sizi takip eder zaten.

İkinci oturumda TURKCELL Regional Operations North Anatolia District Manager Mustafa Murat ACAR Bey konuşmacı olarak sahneye çıktı. İlk olarak Turkcell Akademiden bahsetti. Ama genel olarak İnovasyonun önemi üzerinde durdu.

İnovasyon, hayatı kolaylaştıracak topluma değer katacak fikirlerin hayata geçirilmesidir.

Japonlar fazla balık tüketimi nedeniyle yakın kıyılardaki balıklar yetmemekte. Balıkçılar uzak denizlere açılırlar. İyi de balık tutarlar ama istedikleri satışı elde edemezler. Bunun nedeni tuttuları balıkların geri dönene kadar bayatlaması ve lezzetli olmaması. Bu sefer gemilerin içerisine akvaryum yaptırırlar. Tuttukları balıkları bu akvaryum içerisine koyup canlı bir şekilde kıyıya ulaştırırlar. Fakat yine istedikleri satışı yapamazlar. Bunun nedeni balıkları akvaryum içerisinde hareket etmemeleri nedeniyle lezzetli olmamalarıdır. Son olarak akvaryum içerisine bir de küçük bir köpek balığı atarlar. Köpek balığı diğer balıklardan biraz yese de balıklar kıyıya gelene kadar sürekli hareket halinde oldukları için lezzetli olurlar ve balıkçılar istedikleri satışı yaparlar. Bu iyi bir inovasyon örneğidir.

Quirky.com dan bahsetti bize. Fikirlerinizi bu platform üzerinden paylaşıyorsunuz. Beğenilen fikrin prototipi yapılıp ön satışa çıkartılıyor. Belli sayıda satışa ulaşılırsa seri üretime geçiliyor. Tabi burada gelir fikir sahibi ve geliştiriciler arasında paylaşılıyor. Fakat henüz Türkiyede faaliyet göstermiyor.

Son zamanlarda sistemin IP teknolojisine kaydığını belirten Mustafa Bey IP teknolojisine önem vermemizi önerdi.

Birinin izinden yürünürse, onu geçmek mümkün değildir (Farklı bakış açısıyla bakın). Hedefinizi yüksek tutun. Aya yükselmeyi hedefle ulaşamazsan bile yıldızların altına düşersin.

İyi bir takım olun. Ekip ruhu; ortak sinerji ve başarıyı getirir. Takımınız ne kadar iyiyse sizde o kadar iyisinizdir.

Son olarak arkadaşlarınızdan geri bildirim alın.Aldığımız geri bildirimlere göre kendimizi ona göre geliştirebiliriz.

Kariyer Gelişim Günleri 1. ve 2. Oturum (KTÜ 2014)
Kariyer Gelişim Günleri 1. ve 2. Oturum (KTÜ 2014)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

"Bilgi Paylaştıkça Çoğalır..."