apple alinti araba arti astroloji at ates ayar basketbol bilgi bilim bitcoin canta ceptelefonu dunya duyuru egitim eglence ev foto futbol gozluk gulenyuz iletisim istatistik kadin kahve kalem kalp egitim1 klasor kullanici menu1 menu2 mercek moda monitor mouse nota ok oyun power ps rastgele saglik saat sinema soru takvim tamir ucak video whatsapp wifi windows xbox yaprak yemek yildiz yorum yorum1
Mesut AKTUN

Geleceğin Liderleri Programı KTÜ 2013

Daha önce Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde düzenlenen eğitimden sonra şimdi de KTÜ de aynı eğitim düzenlendi. Eğitimi KTÜ İletişim Kulübü ve Kamil Koç A.Ş. iş birliği ile gerçekleşti.

Geleceğin Liderleri Programı KTÜ 2013

Eğitimin içeriğine bakarsak; Başarı için motivasyon, Pozitif yaşam becerileri, İş kazandıran mülakat tüyoları, İş görüşmesi simülasyonu konuları ele alındı.

İsmail KARASU (Kişisel Gelişim Uzmanı, Yazar ve Eğitmen) ve Ayşen LAÇİNEL (İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı ve Eğitmen) bu konuları bize anlatmak için geldiler.

İlk olarak Ayşen LAÇİNEL Hanım sahneye çıktı. Bize ilk olarak algılardan bahsetti. 3 adet algı var. Bunlar; Öz algı, Algılanan algı, Hedef algı.

Öz algı; Kendi hakkımızda düşündüklerimiz. Kendimizi tanıyor muyuz ? Kendi swot analimizi çıkarmamız gerekiyor. Güçlü ve zayıf yönlerimiz neler ? , Eksiklerimiz ve yanlışlarımız neler ? Bunları belirleyip kendimizi daha kolay tanıyabilir ve eksikliklerimizi tamamlayabilir, yanlışlarımızı düzeltebilir, zayıf yönlerimizden kurtulabilir ve güçlü yönlerimizi kullanarak fırsatlardan yararlanabiliriz.

Algılanan algı; Etrafımızdaki kişilerin bizi nasıl tanıdıkları, bizim hakkımızda düşündükleridir. Sen istersen dünyanın en başarılı insanı ol, etrafındaki insanlara bunu algılatamazsan, bu yönünü kimse bilemez ve bunun bir anlamı olmaz. Başkalarının sizi keşfetmesine izin vermelisiniz.

Hedef algı; İleriki hayatınızda nasıl bir hayat tarzı istediğimizdir. 5 yıl sonra nerede olmak istiyoruz, nasıl bir hayatımın olmasını istiyorum, kendimi şu mevkide görmek istiyorum şeklinde öz gelecek hazırlamalıyız.

Bu 3 algıyı anlayıp kendi hakkımızda ne yapıp yapmayacağımıza karar verebiliriz. Bundan sonra geriye kalan Konu nedir? , Amaç nedir? , Plan ne? sorularına cevap vermek. Burada konu hakkında bilgi edinmek, konuya göre amaç edinmek ve amaca yönelik davranışlarda bulunmamız gerekiyor. Ayrıca amaca yönelik plan yapmamız gerekiyor. Bunları yaptığımız takdirde başarısız olma ihtimalimiz çok aza düşüyor.

İkinci olarak İsmail KARASU sahneye çıktı. Sahneyi o kadar güzel kullandı ki bu performansıyla gençlere taş çıkartır diyebilirim 🙂 Çok hareketli ve kendini dinlettiren bir eğitim verdi bize. Sahneye çıktıktan bir müddet sonra 2 küçük uygulama yaptırdı bize.

İlk olarak iki elimizi parmaklarımızla tek yumruk yapacak şekilde birleştirelim. Şimdi hangi elimizin parmağınız üstteyse diğeri gelecek şekilde birleştirelim. Bir parmağınız fazlaymış gibi oldu mu ?

İkinci olarak bu sefer kolumuzu karnımızın üstünde birleştirelim. Aynı şekilde hangikolumuz üstte ise diğer kolmuzun üste geleceği şekilde bağlamaya çalışalım. Zorlandınız değil mi ?

Bu iki uygulamada alışkanlıklarımızı sorgulamış olduk bir bakıma. Burada şöyle bir şey görüyoruz; Alışkanlıklarımızı değiştirirken zorlanıyoruz.

Alışkanlıklarımızı kendimiz seçmemiz gerekiyor. Şöyle ki; bize yarar sağlayacak olan alışkanlıklar edinmeliyiz. Alışkanlıklarımız bize yarar sağlamıyor veya aksi olan bize zararı dokunuyorsa, bu alışkanlıkları azaltmalı mümkünse bu alışkanlıklarımızdan tamamen kurtulmalıyız.

Hayatlarımızı biçimlendiren ara sıra yaptıklarımız değil, sürekli yaptıklarımızdır. Aristo

Geleceğin Liderleri Programı KTÜ 2013
Geleceğin Liderleri Programı KTÜ 2013

Alışkanlıklarınıza dikkat edin 🙂

Arada İsmail beyin söylediği bir söz salonu kahkahaya boğdu; Yanlış eş seçme, zaten doğrusuyla yaşamak çok zor. 🙂

Kazanan ve kaybeden kişilerin özelliklerini tartıştık biraz. Kazanan kişiler; Çözüm üretirler, programları vardır, yardım ederler, zor bir konu söz konusu olduğunda çok zor, yinede mümkün olabilir diyerek işe koyulur, ümitlidir. Kaybeden kişiler ise; Sorun üretirler, her zaman mazeretleri vardır, birine yardım söz konusu olduğunda bu benim işim değil. derler, zor bir konu söz konusu olduğunda mümkün ama çok zor, olamaz. diyerek işe başlamazlar, her zaman endişe duyarlar. Burada kendimize sormalıyız; Biz hangisiyiz, kazanan mı ? kaybeden mi ?

Kapanan kapılar arkasından o kadar bakıyoruz ki, etrafımızdaki yeni fırsatları göremiyoruz.

Peki kazananı ne belirler. Bunu şu 5 maddeyle özetleyebiliriz galiba; Beceri ve yetenek, daha fazla öz güven, oldukça fazla pratik, başarısızlığa karşı dayanıklılık, şans/kısmet.

Çalışmayı bir zorunluluk olarak değil, büyük bir ayrıcalık olarak görmeliyiz. İşinizi hobi olarak görün. Böylece zorunluluk hissetmezsiniz.

Son olarak, başarılı olmak istiyorsanız şu 3 şeyden uzak durun; Ertelemek, üşenmek ve vazgeçmek. Bunlardan uzak durduğunuzda başarılı olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz.

Eğitime katılan herkese katılım belgesi erildi. Eğitim sonrasında çekiliş oldu. Çekilişte 10 kişiye 50 TL değerinde yol puan verildi. 1 kişiye de tablet hediye edildi. Yol puan kazananlar arasında bende dahilim 🙂

Eğitimde çekilen fotoğraflar henüz elime geçmedi. Elime geçince paylaşmayı düşünüyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

"Bilgi Paylaştıkça Çoğalır..."