apple alinti araba arti astroloji at ates ayar basketbol bilgi bilim bitcoin canta ceptelefonu dunya duyuru egitim eglence ev foto futbol gozluk gulenyuz iletisim istatistik kadin kahve kalem kalp egitim1 klasor kullanici menu1 menu2 mercek moda monitor mouse nota ok oyun power ps rastgele saglik saat sinema soru takvim tamir ucak video whatsapp wifi windows xbox yaprak yemek yildiz yorum yorum1
Mesut AKTUN

Geleceğin Liderleri Programı – RTEÜ 2013

Bugün güzel bir programa girdim ve bunun hakkında yazı yazmak istedim. Üniversitemizde faaliyet gösteren ekonomi kulubü tarafından duyurulan “Geleceğin Liderleri Programı” bugün saat 13:00 – 16:00 arasında İİBF konferans salonunda büyük bir kalabalıkla gerçekleşti.

Geleceğin Liderleri Programı – RTEÜ 2013

Programın içeriğine baktığımızda Liderlik ve İnsanları Etkileme Sanatı ve İş Kazandıran Mülakat Tüyoları – İş Görüşmesi Simülasyonu konu başlıkları altında geçen bir eğitim oldu. Eğitim boyunca güzel notlar aldım. Bu notlara bakarak iyi bir yazı ortaya çıkarmaya çalıştım.

İlk olarak Ayşen LAÇİNEL Hanım (İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı, Eğitmen) bizlere İş Kazandıran Mülakat Tüyoları hakkında bilgiler aktardı. Bizlere kendi güçlü ve zayıf yönlerimizi, yanlış ve eksik yönlerimizi çıkartmamızı söyledi. Burada kendimizi tanımamızı ve hedef belirleyerek bu hedefe ulaşmak için gereken koşulların neler olduğuna bakarak kendimize neler katmalıyız? Hepimiz öz geçmişimizi hazırlarız, Ayşen hanım bizden öz geleceğimizi yazmamızı yani gelecekte kendimizi nerede görmek istediğimizi yazmamızı istedi. Ve bu hedefe ulaşmak için daha öncede söylediğim gibi gereken koşulları belirlemeli ve kendimize neler katmamız gerektiğini bulmamız gerekiyor.

Düşüncelerine dikkat et sözcüklerini oluşturuyor. Sözcüklerine dikkat et kaderini belirliyor. (Konfüçyüs)

İş başvurusu yapmadan önce başvuru yapacağımız bölüm hakkında araştırma yapmamız gerekiyor. Araştırma yapmamız o iş hakkında ilgili olduğumuzu ve o işe saygı gösterdiğimizi gösterir. Aynı zamanda iş görüşmesinde omuzlar dik ve kendine güvenerek gitmemiz gerekiyor. Siz olsanız kendinizi neden bu işe alacağınızı bilerek iş görüşmesine gidin.

İkinci olarak Hakan URGANCI Bey(TRT Spikeri, Yazar, Eğitmen) bizlere Liderlik ve İnsanları Etkileme Sanatı hakkında bilgiler aktardı. Sahneye çıkarken acele etmemiz gerektiğini, dünyanın tüm zamanının bizimmiş gibi davranmamızı söyledi. Kürsüye geldiğimizde hemen konuşmaya başlamamız gerektiğini ilk 5 – 6 sn dinleyicilerin bizim hakkımızda algı oluşturmasını sağlamamız gerektiğini belirtti. Konuşmayı yaparken sözcükleri tek tek ve rahat bir şekilde söylememiz gerekiyor. Yani konuşmayı hızlı bir şekilde yapıp bitirmemeliyiz. Hızlı konuşma kendimize güvenmediğimiz olgusu ortaya çıkarır.

Ne olduğun o kadar bağırıyor ki ne söylediğini duyamıyorum.

Sahnede yürürken bazı zamanlarda ne yapacağımızı bilemeyiz. Elimizi nereye koymalıyız? veya hangi hareketleri yapmalıyız bilemeyiz. Hakan Bey bize sahnede yürürken yengeç yürüyüşü gibi yan tarafa doğru 3 – 4 adım ilerlemeli ve ellerimizi basket topu veya tenis topu tutar gibi bir görüntü sergilememiz gerektiğini söyledi. Böylece hem güzel bir görüntü ortaya çıkıyor hemde kendimizi rahat hissederek konuşmamızı sürdürüyoruz. Sözlerimizle vücut dilimiz yani hareketlerimiz aynı anda olmalı. Aksi taktirde hareketlerde gecikme olursa yaptığımız sahte hareket olarak gözükür.

Geleceğin Liderleri Programı – RTEÜ 2013
Geleceğin Liderleri Programı – RTEÜ 2013

Programda bir çok şey anlatıldı ama özetlersek yukarıda yazdığım gibi geçti. Programın sonunda çekiliş yapıldı. Bazı arkadaşlara KAMİLKOÇ otobüs şirketinden 50 TL’lik yol puanı ve 1 kişiye de tablet hediye edildi. Eğitim ara vermeden geçmesine rağmen zevkli ve sonuna kadar dikkatli bir şekilde kendini dinlettirdi. Güzel bir eğitim oldu. Kendimizi tanımaya çalıştık ve tüyolar aldık. Elimden geldiğince not almaya ve anlamaya çalıştım. Eğitim sonunda hepimize katılım belgesi verdiler. Belgelerim çoğalmaya başladı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

"Bilgi Paylaştıkça Çoğalır..."